Han’dan Catering, iş merkezleri, bankalar, sanayi kuruluşları, okullar, hastaneler vb. Kurumların toplu yemek hizmetlerini ve özel yemek ve catering hizmetlerini karşılamak amacı ile çalışmaktadır.

Her türlü organizasyon ve davetlerin ikram servisi konusunda gerekli lezzet, kalite, estetik, hijyen, çabukluk ve hareket yeteneği ile yepyeni bir catering anlayışını oluşturmak üzere yola çıkmıştır. Gelişim ve lezzet’inin ilk adımlarını 2013 de n beri yükselen bir başarı grafigi çizen sektörünün köklü firması olmak için emin adımlar ile yol akmaktadır.

Han’dan catering “Toplam Kalite Yönetimi” çerçevesi altında tamamen Catering’e özgü geliştirdiği Kalite Kontrol Departmanı ile hijyen anlayışını ve üstün damak zevkini her daim en üst seviyede tutmayı amaçlamıştır. Teknolojinin sağladığı son imkanlar ve bilgisayar sistemi kontrollü alt yapısı, Han’dan catering’in hedeflerini her koşulda bir adım öteye taşımasına yardımcı olur.

Departmanlara ayrılmış personelimiz haftanın belirli gününde; müşteri ilişkileri yönetiminden, hijyen standartlarına, toplam kalite yönetiminden, gıda güvenliğine kadar çeşitli konularda eğitime tabi tutulurlar. Bunun nedeni en iyiyi yakalamak ve sürekli gelişimi sağlamak adına “Önce İnsan Kalitesi” anlayışına olan inancımızdır.